Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 15.5.2007  

ÖĞRENCİ YANITLARI 3


ÖĞRENCİ YANITLARI 3


ÖĞRENCİ YANITLARI 3


Sy3

1- Biliyorsunuz, dersimdeki her konunun 1 ay süresi var.

Bu süre içerisinde konuya ( Afiş-amblem, kitap kapağı, ambalaj tasarımı vs… ) ders içinde ne kadar zaman ayırıyorsunuz. Araştırma-çizim-fikir üretme açısından. Aynı şekilde aynı konuya yine aynı süre içinde ders dışı ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

Ben bu dersi çok sevdiğim ve tasarım konusunda gelecek istediğim için isteyerek diğer hiçbir şeye ayırmadığım vakti ayırıyorum diyebilirim. Ders içinde sizinde belirlediğiniz gibi yaklaşık 1saat saydam 1saat tasarım. Ders dışında günlük ortalama 1yada2 saat. Ama peryodik değil. Dolayısıyla hazırlarken bu 3 - 5 saati bulduğu olabiliyor ya da dersle alakalı sadece düşündüğüm günlerde olabiliyor.

2- Neden bu dersi seçtiniz?

bilinçsiz seçtim. İlk günde dediğim gibi Gürsel önermişti. Ama daha önemlisi başka bir arkadaşım bu dersi almıştı. Onun başka bir dersi ile çakıştığı için bana verdi. Ona bol bol teşekkür ediyorum şimdi :)

3- Alanınız dışında seçilen bu derste yapılanları neden "ödev" olarak alıyorsunuz-algılıyorsunuz?

çünkü hayatımız bunu üzerine inşa edildi. Düşünsenize siz 15 yıl boyunca bu tarz bir eğitime alışmış bir beyni 2 - 3 ayda tamamen değiştiremezsiniz. Bir de zaten yapmayınca kızdığınıza göre bunlar ödevdir :)

4- Kendinizi ne kadar ciddiye alıyorsunuz?

Bu dersi almadan önce harita mühendisi olmamak için hep yeni şeylere atıldım. Ama hepsinden uzaktım. Dolayısıyla çevrenin de etkisi ile kendimi "işe yaramaz" hissediyordum. Ama sizinle her görüşmemizde (derste ya da dışarıda) işe yarar her fikir ürettiğimde kendime güvenim daha çok arttı. Artık düşüncelerimin daha ciddiye alınması gerektiğini anladım. Sonuç olarak her şeyimle ciddiye alıyorum :)

5- Mazeretleri kendi dışınızda aradığınız kadar, kendi içinizde de arıyor musunuz?

Geçen aylarda okuduğum bir sözü beni çok etkiledi. Ve size bahsetmiştim, Tolstoy a göre "insanın özü iyiliktir. Kötülüğü yapan sadece içindeki şeytandır. Ve her insandaki bu şeytan kendine zarar vermesini sağlar.” Özetle her insan sana iyilik için çabalar. Kötülüğü yapansa kendi içindeki şeytandır. İnşallah sorunuzun cevabı olmuştur :)

6- Katılımcı olmak, var olmak adına ne denli gerekli? Siz ne kadar içindesiniz?

herhangi bir sürüdeki herhangi bir koyun olmamak için; yarınımı bir devlet dairesinde uyuklayan bir memur olmamak için ve en önemlisi "bende burada varım!"diyebilmek için katılımcı olmaya çalışıyorum. Herhangi bir ayırım yapmadan her şeye katılmayı çok severim. Çünkü her yer yeni bir boyut oluyor benim için.

7- Farkındalığın ne kadar farkındasınız?

Etrafımdaki her şeye farkına varabilmek için bakmaya çalışıyorum. Araştırıyorum.ama belki de yeterince farkında değilim.
8- Sizce Yaratıcılıkla ilgili soruyu Uranusca mı sordum? Bu sorunun yanıtını ısrarla "yaratıcılık" tanımlaması ve yorumlaması yapanlardan rica ediyorum.

Direk bana sorulan bir soru bu:) bunun iki sebebi var. Birincisi daha öncede açıkladığım yanlış anlama. İkincisi de yine daha önceki yaratıcılık yazısında açıklamaya çalıştığım gibi, benim için bu yeni bir kelime. Dolayısıyla o yazı da yeni ve çok farklı bir konu. Bu yüzden sizden çok o yazıyı kendime yazmıştım. Ve o tanımlamayı kendime yapmıştım. Özetle tanımlayamadığım bir konuyu açıklamaya çalışmak bana yanlış geldiği için ilk önce tanımlamayı denemiştim.

9- Kendinizi yönetiyor musunuz ve nasıl?

kendi doğrularımı kendim bulurum. Ve yönümü kendim çizerim.

10- Orijinal çalışmaya ön ayak olan, yol gösteren araştırmalar-eskizleriniz neden önemsiz ve neredeler?

önemli ve hepsi bir dosyada.

Sevgiler, saygılar

teşekkürler...


Tülay ÇELLEK

O S

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 2327 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.