Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 23.6.2005 15:40:00  

<b>NURİ İYEM</b>


NURİ İYEM


NURİ İYEM

      Yıllar önce bir sergide çektiğim Nuri İYEM’ in fotoğraflarını, yine yıllar önce evimde oluşturduğum derme çatma karanlık odada, zor koşullarda tap etmiştim. İki fotoğraf zaman içinde sararıp solarak, ama silinmeden benimle her yere geldi. Ne yazık ki tarih yazmamışım. Fakat İstanbul’a ilk geldiğim yıllara ait olduğu kesin. O yıllardan aklımda kalan sergilerden biri de Mümtaz YENER’ indir…

Hep yakınlık duydum Nuri İYEM’e, sürekli portre çalışan biri olarak. Kendisi Anadolu kadının yüzünü betimlerken, portrelerinin tamamlayıcıları olarak fona koyduğu köy, kasaba görüntüleriyle unutulmazlar arasında yerini aldı. Bizlere çocukluğunda dolaştığı Anadolu topraklarında yaşanmışlığı portreden hareketle bir kişilik sunarak, hafızamızda her dem taze kalmasını bildi. Portre sever ve çalışır biri olarak yüzlere yerleştirirdim, bir çok başka portre ile mekanları. Bundandır yakınlığım Nuri İYEM’e

Toplumcu – gerçekçi bağlamda bizi, bizden birilerini anlatımı, kalıcı olmasına, hafızalarımızda iz bırakmasına neden olmuştur... Hüznü sessizce yüzlerine taşıyan kadınlarımızı tuvallere aktaran, böylece o sessizliği sanat yoluyla çığlığa, sese, renge dönüştüren İYEM hep yaşayacak, sonsuza dek.

Manzara ve insan; bu denli başarılı, yabancılaşmadan, insanı mekanından koparmadan özleştirilmiş, kaynaştırılmış, birbirini tamamlar hale getirilmiş ve bizlere sunulmuş… Bunu ruhunda yaşamış olmalı. Ve bunlar açtığı sergilerle taçlandı.

Dünden gelen, yarına devam eden, gerçek olduğu kadar, sanal dünyada da yerini alan, kitaplara giren, CD olan Nuri İYEM’ in portreleri soluk almaya devam ediyor - edecektir yapanı-yaratanı toprağa çiçek olmaya gitse bile.

“Galeriler”, sahibini unutmayacaklar, bir yaşamın adandığı portreler sayesinde. “Arşiv” sözcüğü de onu unutmayacak, kendisini önemsediği için. Bir başka unutmayacak olan da; bunca resmin sergilendiği “geniş mekanlar”…

Türkiye için bir yenilik; Nuri İYEM sertifikaları… Tablolarına sahip kişilere verdiği bir belge.

Biçimi dolduran içerik, içeriği yönlendiren biçimde ilişkilendirmeler doğru olduğunda sizi resmin içine alıyor, dolaştırıyor, düşündürüyor, çıkarsamalarda bulunduruyor.

Tuval portreleşmek için hazır bekliyor, bir el atmak gerek o derinliği verebilmek için. Dokunarak, doku oluşturmak ve o dokunun niteliğinde bir boyut gerçekleştirmek, özgün bir dile sahip olmak… Tuvaldeki kadınları gördüğünüzde adına hemen Nuri İYEM deyivermek, Ayşe, Fatma değil de…

1946'da Güzel Sanatlar Akademisi dışında sanat eğitimi veren ilk özel resim atölyesini kurması bir devrim niteliğindedir. Bu devrim eğitimciliğinin yanında, yaşamı süresince 6 bine yakın resimle taçlandırılmıştır. Hafızamıza portreleriyle işlenmiş başlı başına bir dünya olmuştur, yaşamın her alanına girerek. Resim yapmak kadar eğitimini de sağlıklı bir şekilde vererek, herkesin sanatın zengin dünyasından yararlanmasına olanak tanıması da övgüye değerdir.

'Aydın portreleri' yapmasına karşın aklımda kalan Anadolu kadınlarının karakteristik Nuri İYEM özelliği olan portreler… Kendilerine özgü renk kişiliği ve doku zenginliği yapıtlarını anlatma için anahtar sözcüklerdir: “Renk ve doku” Kendi deyimiyle bir anahtar sözcük de “göz” oldu yapıtlarında.

Kendini böyle anlatan bir Nuri İYEM geldi geçmedi, kaldı hayatımızda.

Ortaokulda başlayan bu uzun yolculuk içine çok şeyi sığdırdı. Her şeyden önemlisi karşı duruşu koydu yolun başına. Toplumcu-gerçekçi sanat anlayışını paylaşan arkadaşlarıyla “Yeniler Grubu”nu kurarak birliktelikler yaşadı yol boyunca başkalarını da katarak; izleyici, öğrenci, okuyucu vb…Ve ödülleri… Ve soyut dönemi…

Bize bakan başlardaki kara gözlerden akan ışık… Yaşamış, ölmüş anne gibi sevilmiş bir can, bir yakın sima resimlerde hayat buluyor. Bir yaşanmışlık, bir gözlem, bir duygulanım doku olarak çıkıyor karşımıza, dokunmak gereksinmesi duyuracak biçimde.

Kendi kültürümüz, yaşam biçimimiz ve evrensellik; Nuri İYEM resminin ruhudur…23 – 06 – 2005 / İSTANBUL


Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi
Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi

Beşiktaş / İSTANBUL

http://www.tulaycellek.com


tcellek@yildiz.edu.tr

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 3359 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.