Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 2.2.2005  

<B>ÇOCUKLA OKUMAK</b>


ÇOCUKLA OKUMAK


ÇOCUKLA OKUMAKÖğretmen öğrencilerine ödev vermiş. “Bu konuyu evde 10 kez okuyacaksınız” demiş. Anne sormuş: “Oğlum ödevin var mı?” Yanıt, “var”. “Yaptın mı?” “Yaptım.” “Öğretmenin istediği gibi mi yaptın?” “Hayır.” “Neden?” “Çünkü ben 1 kere okudum, anladım. Salak değilim ki 10 kere okuyayım. Öğretmen 10 kere okumalarını aptal olan çocuklar için istemiştir. Bu nedenle iki kez bile okumadım. Gerek de yok, okuduğumu anlıyorum.”

Öğretmen kesinlikle sınıfta, “çocuklar bu yazıyı akıllı olanlar 1 kere, aptal olanlar 10 kere okusun,” dememiştir. Herkese eşit şekilde seslenerek, “10 kez okuyun,” demiştir. Bu da ezber eğitim anlayışında bir yöntemdir. Çünkü öğrenme; tekrar etme anlamını taşır. Nitekim geçmişte bir tarih, psikologların öğrenme ile ilgili verdiği bir panele gitmiştim. Gerçekten öğrenmeyi, tekrar etme olarak tanımlamışlardı. Ve yaratıcılıktan hiç bahsetmemişlerdi. Öğretmen mutlaka, öğrencinin muhtemelen ilgi alanı dışında olan ve merak duygusunu uyandırmayan bir konuyu müfredat gereği vermiştir. Yöntemin de bu olduğunu bildiğinden sınıftaki herkese aslında aptal muamelesi yapmıştır. Bu çocuk, yazar annesi sayesinde farklı yetiştirildiğinden, olayı böyle yorumlayarak doğru olan şekilde gerçekleştirmiştir. Gerçekten öğrenme değince, hemen ilk üç sözcüğü çağrıştırırım: yaratıcılık, merak, sorgulama.

Nitekim Sayın Tınaz TİTİZ’in altta adresini verdiğim yazısından aldığım bu alıntı da, yaşananları doğrular şekildedir. “Devlet ise müfredatı bu sorunların çözümleriyle şişiriyor ve sonunda bu kadar çözümün bellenmesi ancak ezberle mümkün olabileceği için de "sormayan, sorgulamayan, sadece itaat eden ve kendisine -her yönden- bakılmasını bekleyen" özel bir merinos türü yetişiyor.”
http://www.tinaztitiz.com/yazi.php4?id=708


Eğitimde yaratıcı yöntemler yanında ilk sırayı alan, güven olmalı. Eğer siz öğrenciye güvenmiyorsanız, o da size güvenmiyor ve başkalarına da. Uzun süre aynı ortamda yaşayan ve birbirine güvenmeyen insanlar arası ilişki, iletişim ne kadar sağlıklı olabilir? İşte bu sağlıksız ilişkide, ezber eğitim iyi gidiyor. Düşünmeden yinele dur. Tabii bu, öğrencinin kendisini idare etmesine gerek duyurmuyor. Dolayısıyla birey olduğunun bile ayırımında olmadan hocanın savurduğu yöne doğru bakmaktan, başını başka yönlere döndürmeyi düşünemiyor bile. Böylece hazırcılık hiç değişmeden devam edip gidiyor. Yatılı okulu sevmiyorum ama bu yönden faydasını çok gördüm. Kararlarınızı kendiniz veriyorsunuz ve sorunlarınızı kendiniz çözüyorsunuz. Yoksa ışığın düğmesine hep evdeki büyükler basacak.

Hafta sonu anne babalara verilen seminerden çok etkilenip sabah serviste bir anneye sordum. Çocuklarına kitap okuyor musun, diye. Vakti olduğunda masal anlattığını ama hiç kitap okumadığını söyledi. Ama arkasından hemen ilave etti. “Oğlumun dersleri çok iyi, hepsi pekiyi,” diye. Üniversite son sınıfa gelmiş, dersleri iyi ama ders dışı kitap okumamış zeki ve yetenekli bir çok öğrencim var, okuyanların yanında. Biz neden hala gelişmekte olan ülke konumundayız? Var olan zekilik ve yetenek bir işe yaramayacaksa, geliştirilmeyecekse eğitim neden var? Londra’da sanat müzelerinin yanında gezdiğim ve çok etkilendiğim Science Museum – Bilim Müzesinde düşündüklerim bunlardı. Bizim çocukların bunlardan geri kalan tarafı yok, zeka ve yeti açısından. Ama ülke neden geri? Eğitim siteminden… samimiyetsizlikten, eylemin ve söylemin bir olmadığından… Güvenme konusunda kuşku duymamız, son derece kuşkulu olmamızın yanında bilim söz konusuyken bu kuşkuya hiç kapılmayıp, araştırma yapmamızdan. Sanat eğitiminde de, aynen hocanın tekrarı olmamızdan. Hazırcılıktan. Yukarılarda olmaktan hoşlanmakta ama oraları dolduramamaktan… Başkalarına ezilip, bizim de başkalarını ezmemizden. Bu örnekler çoğaltılabilir. Tıpkı sayın Tınaz TİTİZ’ in C. Bilim Teknik dergisinde yazdığı "İş dünyasını bir deklarasyona çağrı! " Başlıklı yazısında olduğu ve verdiği internet sitesindeki diğer adreslerde yazdıkları gibi.

İAGSL de iken bir sanatçı velim “siz ve biz çocuklarımızı elimizden geldiğince iyi yetiştirmeye - eğitmeye çalışıyoruz. Ama televizyonu açıp ‘kıl oldum abi’ şarkısıyla karşılaşınca verilen eğitim yere düşüyor adeta,” demişti.

Okumak, okuma yazmayı öğrenmek okulla birlikte başlamaz. Anne babayla birlikte okumak, dinlemekle başlar. Çocukla birlikte okumak anlamları da başlatır bünyesinde, yaşamında…

Bu sıralar yine, kendisinden ve yazılarından çok şey öğrendiğim ve de yıllardır uygulamaya çalıştığım çağdaş eğitim yöntemlerini daha bir cesaretle yaşama geçirmeme neden olan Sayın Tınaz TİTİZ ile söyleşi yapacağım. Ona hazırlanıyorum harıl harıl. Rollo MAY’ın “Yaratma Cesareti” isimli kitabında “cesaret” sözcüğüne takılmıştım aldığım andan beri… Evet bilmek, ama uygulamak cesaret ister. Bu da çok zor değil. Riski göze almak gerekiyor. Yaşam zaten bir risk değil mi? Var olmak; risklerle mücadeleyi öğrenmek değil mi? Var olmak; karşı çıkmak adına yaratmak değil mi, bilimde ve sanatta… En önemlisi yaşamda…

Sevgiyle…


01-02-2005 / İSTANBUL
http://www.amatorceedebiyat.com/tulay/
tcellek@yildiz.edu.tr


İAGSL : İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Şimdiki adı İstanbul Anadolu Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi

SEMİNER: Kırmızı Balık Çocuk Yuvası, Sayın Erdal ATABEK’İN anne babalara verdiği seminer dizisinden. ( Bu haftaki konuğu Sayın Aytül AKAL’DI )

SİTE: http://www.tinaztitiz.com

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 3304 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.