Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 3.5.2004  

<b>FOTOĞRAF EĞİTİMİ</b>


FOTOĞRAF EĞİTİMİ


FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Sanat eğitiminin içinde fotoğraf eğitimine de dengeli bir şekilde yer verilmesi, öğrencinin tek boyutta yetişmesine değil, araştırma içine sokularak çağın teknolojisinden yararlanmasına olanak tanınması açısından önemlidir. Bunun, orta dereceli okullarda özellikle de Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde benimsenmesi öğrenciyi farklı malzeme ve teknikle karşılaştırmanın yaratıcılık bağlamında bir eğitimin gerçekleşmesi açısından güzel bir örnek oluşturacaktır. Desenin, sanatın temeli olması açısından eğitimdeki yeri çok önemlidir. Ancak özellikle orta öğretimde öğrenciyi, salt desen boyutunda kaleme dayalı, gördüğünü iyi bir şekilde yineleyen tarzda yetiştirmek yerine düşünen, tasarlayan bireyler olarak yetiştirmek çok daha doğru olacaktır.

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde özellikle öğretmenlerin alanında yüksek lisans, sanatta yeterlik-doktora yaparak araştırma içine girmesini istemem, ayrıca eğitimci yetiştiren okullardan gelmeyen öğretmenlerin, deneyimle bu açığı kapatması gerektiği işte hep bu örnekleri yaşamanın sonucu geliştirilen önerilerdir. Fotoğraf eğitimine herkesten önce gerek yok diye itiraz eden resim öğretmeninin, böyle alan okulu için seçilmelerinde çok titiz davranılması gerekmektedir. Tabii bu okullarda idareci olmanın koşulları da önemsenmelidir. Alan dışı idareciler eğitimdeki farklılığı , çeşitliliği kavrayamazsa oradaki sanat eğitimini ciddi şekilde aksatacaktırlar. Üniversitelere öğrenci götürülüp orada ders yapılmasını ya da üniversiteden öğretim elemanı getirilmesini engelleyeceklerdir. Ders verilmesi dışında konferans , panel, sergi gezdirme vs. yede sıcak bakamayacaklardır. Halbuki büyümekte olan orta öğretim öğrencisi alabildiğine malzeme, konu , teknik ve kültür bağlamında çeşitliliğe sokulmalı ki hem o yaşa hitap edilsin hem de üniversitede doğru alanı seçerek mutlu olsun , yarı yoldan dönmesin.

Desen dersinde desen, Resim dersinde desen, Grafik Tasarım dersinde desen, Temel Sanat Eğitimi dersinde desen , Heykel dersinde desen ( desenden kasıt salt gördüğü natürmortu yada figürü kurşun kalemle yineleyen bir anlayış kastediliyor. ) İçinde tasarım kaygısı olmayan, farklı malzeme ve tekniklere yer vermeyen bu yinelemelerde ısrar eden öğretmenlerden bir de fotoğraf eğitimi gerçekleştirmeyi beklemek zor oluyor tabii. Daha fazla çalışmamak , düşünmemek adına.

Önemli olan, öğrencinin devinim gereksinmesi dahi hesap edilerek, dokunma istemine yanıt verebilmek bunlardan çok daha önemlisi beynini, duygu ve duyularını kullanmasına , tasarlayarak yaratıcılık çerçevesinde yaşamasına olanak tanımak temel görevimiz olmalıdır.

Bu anlamda Türkiye’deki eğitim sistemi öğrencisi, öğretmeni ve idarecisiyle bir bütün olarak ele alınmalı ve sorgulanmalı, eğitim-öğretim yeni bir yapılanma çerçevesinde değerlendirilmelidir.

Tülay ÇELLEK
Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 3279 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.