Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 12.1.2004  

<b>YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNA MEKTUP</b>


YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNA MEKTUP


YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNA MEKTUPOkuldaki varlık nedenim öğrencilerimdir.

En mutlu olduğum anlar öğrencilerimle birlikte bulunduğum ve beraberce oluşturduğumuz ders organizasyonlarımızdır.

“Biz kim için üniversitedeyiz?” sorusunun yanıtı olan öğrencilerimize gereken değerin verilmesi doğru ve güzel olandır.

YÖK başkanı Sayın Prof. Dr. TEZİÇ, öğrencilerle toplantı yapmış. Yani çoktan olması gereken ilk defa yapılmış. Bu olay, rektörlere padişahlık payesi verilmesinden çok daha doğrudur.

Öğrenciler doğru olarak oy hakkı istemişler. Halbuki üniversitelerde öğretim görevlilerinin bile oy hakkı yoktur.

Ben 22 yıl MEB de – orta dereceli okullarda - çalıştım. O kurum çerçevesinde en son çalıştığım İstanbul Anadolu Avni AKYOL Güzel Sanatlar Lisesinde 8 yıl idarecilik yaptım. YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi açıldığında gayri resmi 2 yılda idari görevlerde çalıştım. Şu an 28 yıllık sanat eğitimcisiyim ve benim gibi olan meslektaşlarım da var. Yani daha önce MEB de, dershanede ve yüksek öğretimde çalışmış, idarecilik de yapmış, en az benim kadar eğitimcilik yılına, deneyimine sahip olan değerli eğitimciler var üniversitelerde. Ama özellikle son düzenlemelerle araştırma görevlileriyle, yani yeni mezunlarla -, göreve yeni başlayanlarla eş değer tutuluyoruz. Kaldı ki ben İlköğretmen Okulu ve Eğitim Enstitüsü mezunuyum. Ben ve benim gibiler pedagojik formasyonu olmayanlarla aynı potada eritiliyoruz. Üstelik yazılarım, araştırmalarım kadar deneyimlerimi de içeriyor. Eğitimin sorunlarını saptıyor ve öneriler üretiyorum. Uygulamamda da geleneksel yöntemlerin dışında farklı yöntemlerle ders organizasyonu gerçekleştiriyorum.

Merkeziyetçilik, disiplin ve kural adına olabilir, gereklidir de. Ama bizde bu da padişahlık tavrına dönüşüyor. Görev uzatmalarında bile araştırma görevlileri düzeyinde ele alınıyoruz adeta hakaret edilircesine…

Sanatçı olmak ayrı, sanat eğitimcisi olmak ayrı, idareci olmak ayrıdır, farklı yapı gerektirir. Bu üç yapıyı içinde barındıran bireyler de olabilir. Ama olmayabilir de. Bu nedenle bir sanatçı iyi bir eğitimci olacak anlamına eşitlenemez. Bunlar kişilik özelliği olduğu kadar deneyim de gerektiren şeylerdir. Pedagojik formasyonsuz bir kişiyi bu konuda araştırması, denemesi, deneyimi olmadan piyasa adıyla eğitim yuvalarında üst makamlara yerleştirip, sonra da verim beklemek hata olur. Nitekim bunları görüyor, yaşıyoruz. Bu yapıyla o makamlara yerleştirilenler sorumluluk alanını yıpratmaktan öteye gidemiyorlar. Aynı şekilde unvanlarda, biçim ve baskı aracı olarak kullanıyor çoğu kez ülkemizde. Halbuki alınan unvan alanının ayrıntısında yapılan bir araştırma, bir buluş içindir. Ama çoğu insan bu unvanı yaşamın her alanına hükmetmek anlamında alıyor. Halbuki falan alanın titri diğer alanlardaki başarıyı da yüzde yüz sağlamaz. Yani çok iyi bir bilim adamı iyi bir idareci ve eğitimci olamayabilir ya da olabilir kişiliğinde böyle bir yapılanma varsa. Bunları karıştırmamız, gerçek değerleri harcamamıza neden oluyor ne yazık ki. Önemli olan doğru seçimdir. Ve hiç kimse, kimsenin hizmetçisi değildir. Herkes kendi adı altında kendi işi, ürettiği ile sorumludur. Hiç kimse bir başkasının yaptığı çalışma, program, ders dosyasının üzerine-altına adını yazdırma etiksizliği içinde bulunmamalıdır. Atatürk, “ben bu ulusa her şeyi öğrettim. Ama uşaklığı öğretemedim” demiştir. En azından öğrenmeyi çok seven ben, bunu öğrenemiyorum.

O zaman bireysel farklılıklara göre hareket ederek herkesten tam verim almak adına her şey yeniden yapılandırılmalıdır.

Saygılarımla…

11-01-2004Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 2724 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.