Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 7.3.2013  

GÖRMENİN YARATICI BOYUTUNDA


GÖRMENİN YARATICI BOYUTUNDA


GÖRMENİN YARATICI BOYUTUNDA


Bir resim, bir tasarım yaparsınız. Uzun süre üzerinde çalıştığınız, baktığınız için artık görmemeye başlarsınız. Sizi sezgiyle rahatsız edeni bile fark edemezsiniz. İşte o zaman çalışmanızı bırakıp, ters döndürüp başka şeylerle uğraşmaya başlamak gerekir. Gündeminizi, gördüğünüzü, gönlünüzü değiştirmeniz gerekir. Gözü farklı yerlere çevirmek yararlıdır böyle anlarda. Çalışmaya tekrar döndüğünüzde görmeye başlayacak eksiklikleri, gedikleri fark edeceksiniz. Düzeltmeye, değiştirmeye çaba göstereceksiniz. Bunun gibi alanın sorunlarını alanın dışından biri çözebilir. Burada önemli olan yaratıcı bir düşünsel boyuta sahip olmaktır. Bu nedenle farklı disiplinlerden insanların bir araya gelip çalışmasında yarar vardır her zaman. Sanatla ilgisi olmayan bir kurumda tasarım biriminin bulunması gibi bir tasarım, sanat kurumunda da bilim insanlarından oluşan bir birim bulunmalıdır. Beynin sınırlarını aşmanın en güzel yoludur, farklı disiplinleri buluşturmak. Herkesin alan bilgisi, duyarlılığı birleştirilince farklı ilişkilendirmeler başlar. Düşünülmeyenler, hayal edilmeyenler yaşam bulur ve problem çözmek kolaylaşır.

Her zaman problem çözümünde tek bir seçeneğin olduğunu düşünmekten vazgeçmek gerekir. Her olay, konu vs.de problem çözümü birden çok fazladır. Bu nedenle okulların, üniversitelerin bünyeleri çok disiplinli hale getirilmelidir. Ancak bu örneğin mühendisliğin değişik alanları olarak algılanmamalıdır. TV kanallarının hepsinde aynı anda spor verilmesi ama futbolda farklı kişileri konuşturup bunun farklılık, çok seslilik sanılması gibi olmamalı durum. Bireysel farklılıkları düşünüp bir kanalda spor, başka bir kanalda müzik vs. olmasıdır çok seslilik... Bunun gibi sosyal bilimlerle fen bilimlerin, sanatla bilimin aynı bünyede bulundurulması ve birbirleriyle ilişki kurulacak projelere açık olması eğitimde yaratıcılığı artırır. Bizde Fen bilimleri ile Sosyal Bilimler bulunsa bile arasında köprü kurmadığımız için yaratıcı tavra faydası olmuyor.

Dersimde öğrencilerime sanat eğitimi alıyorlarsa mühendislik okuyanlardan arkadaş edinmesi, aynı şekilde mühendislikte okuyan öğrencilerime de sanat-tasarımda okuyan öğrencilerle arkadaş olmalarını öneriyorum... Bu şu demektir; alanınızla sınırlanan beyninizin sınırları yıkılacaktır, bir başka alanının deneyim ve bilgileriyle. Yaratıcılık için bu buluşma çok önemlidir. Farklı lezzetleri; acıyla tatlıyı, egzotik tatlarla oluşturulan tatları elele verdirmek, elele verdirirken çizgilendirmek... Kokuları; keskin kokularla yumuşak kokuları buluşturmak, buluştururken renklendirmek... Sıcakla soğuğu sarmalatmak, sarmalatırken seslendirmek... Sertle yumuşağı kucaklaştırmak, kucaklaştırırken dokulamak, dokundurmak... Uzun ile kısayı bağlamak, bağlarken ışıklandırmak için kullanılan süreç yaratıcılığa taşır insanı.

Kavramları harmanlamak yaratıcılığın kapılarını aralamak, pencerelerini açmaktır.

Uyumsuzluktan uyumluluk çıkartabilmektir yaratıcılık...

Esinlenmeyle, sezgiyle hareket etmek, bilgiyle davranmak kadar hatta ondan çok daha önemlidir. Hayalgücü taşımayan bir bilgi kurudur, yeşermez, çiçeklenmez çoğalmaz, değişmez. Önemli olan bilgiyi yaratıcı hale çevirebilmektir. Farklı sandığınız iki bilgiyi buluşturmakta yatar yaratıcı çözüm. O nedenle farklı karakterde, farklı cinste, farklı deneyimleri olan insanlar buluşmalıdır. İsterseniz hayvanlar ve çiçekler de eşlik edebilir...

Nehirde aşağı gidenle yukarı gidenin, denizde sağa gidenle sola gidenin, okyanusta sığa gidenle, derine gidenin oluşturduğu dalgaların birleşmesinden yaratıcı fikirler çıkar. Tarih sevenle mitoloji sevenin buluşmasından çıkacak yeni serüvenler gibi...

Tutkunuz varsa yarımda bırakmaz geliştirirsiniz senfoninizi. Böylece biçimler, ışıklar, gölgeler, dokular, dokunmalar ve ilişkiler yaratıcılığa götürür insanı.

Başkalarını izlerken, müzik dinlerken, resme, fotoğrafa bakarken, bir yontunun, bir tasarımın etrafında dönerken su yüzene çıkan hayalleriniz, söylemleriniz, düşünceleriniz, fikirleriniz olmalı. Çağrışım yapmaya açık olmalı beyniniz, anımsamalar yapmalı yüreğiniz, esinlenmeye hazır bir vücudunuz olmalı. Fikirler patlayarak dökülmeli dilinizden, elinizden. İşte böyle bir kişilik farklılıklarla buluştuğunda yaratmaya başlar.

Başkalarından reçete beklemek yerine kendinden çıkışlar yapmaktır yaratıcılık...

Bir not defteriyle dolaşmakta yarar var. Sadece sözcüklerin yazıldığı değil, çizgilerinizin de yer alacağı görsel not defteriniz en yakın arkadaşınız olmalı...

Bir kendimizden, bir çevremizden, bir kendimizden, bir okulumuzdan gelip gitmelerle döşenmeli yaratıcılık yollarının renkli taşları, aralarından çimenler, çiçekler çıkacak şekilde. Bir kendimize bir dünyaya bakmalıyız sürekli. Eleştirirken yaparız seçimlerimizi... Ama dünyayı görmeye çalışırken ve eleştirirken kendimize bakmayı, kendimizi de eleştirmeyi unutmamalıyız... Bu bütünlük yaratıcılığa açılımdır.

Kolay gelsin... Yaratılı gelsin...

07 – 03 – 2013 / İSTANBUL

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 1491 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.