Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 19.6.2003  

<b>GRAFİK TASARIM DERSİ-AFİŞ YARIŞMASI 3</b>


GRAFİK TASARIM DERSİ-AFİŞ YARIŞMASI 3


GRAFİK TASARIM DERSİ-AFİŞ YARIŞMASI 3

GRAFİK TASARIM DERSİ
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
İNSAN KAYNAKLARINI GELİŞTİRME MERKEZİ
AUTOCAD KURSU

AFİŞ YARIŞMASI – 20-06-2003

ÖDÜL ALANLAR


1- Uğur ŞENARSLAN – Şehir Bölge Planlama
2- Can OKMAN – Şehir Bölge Planlama
3- Murat CEYLAN – Elektrik Fak.

Katılım

1- Murat DURNA – Şehir Bölge Planlama
2- Kemal TURHAN – İktisat Fak.
3- Özge BEBEROĞLU – Mimarlık Fak.
4- Elvan DERVİŞOĞLU – Mimarlık Fak.
5- Bahadır DEMİRTAŞ – İnşaat Müh. Fak.

JÜRİ

Prof. Dr. Mehmet ÖZER – MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi
Öğr. Gör. Tülay ÇELLEK – YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi
Öğr. Gör. Mehmet ÖNDER–YTÜ İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi, Başkan Yrd.

ÜNİVERSİTE SOSYAL SEÇİMLİK DERSLER VE YÖNTEM ÜZERİNE

Yaşamak, seçmek ama kimin kişiliği ile? Eğitim sistemimiz söz konusu olunca önce bu soru sorulmalıdır. “Seçim”, sonuçlarına bakmadan önce nedenlerine bakmak gerekir. Koruma, kaygı, sevgi adına boyutu abartılarak yapılanlar, seçimi bizim elimizden alıp bu duygu yoğunluğunu taşıyanlara vermiştir hep. Bunlar öncelikle bizi çok seven annemiz babamız olmuş, daha sonra da aynı sevgi uğruna öğretmenlere geçerek gençlerimiz hep bu koruma adı altında seçimsizliğe götürülmüştür. Burada kötü niyet aramak mümkün değildir. Ama bir şeylerin de aranması gerekmektedir.

Önce üniversite seçimleri, sizin değil toplumun anlayışı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Bu anlayışın ön nedeninde para ve unvan saklıdır güvence adına. Arka nedeni ise bunlara dayalı mutluluktur. Acaba mutluluk bunlarda mı saklı? Sosyal seçimlik derslerdeki tavırda bu anlayışın devamıdır çoğu kez. Kredi lazımdır. Ama vakit yoktur. Ondan daha önemlisi ilgi ve bilgi yoktur.

Genel olarak eğitime bakarsak, alan ya da seçmeli ders olsun, yöntemde saklı olan nedenler vardır, bizleri bu aşamaya getiren. Öğretmenin beklentisi dediğini tekrarlayan, öğrencinin beklentisi kendi yerine düşünen öğretmen oldukça değişen, gelişen bir şey olmayacaktır. Öncelikle bu anlayış değişmelidir. Yani Sayın Dr. Erdal ATABEK hocanın dediği gibi “öğretmen bilen, öğrenci bilmeyen” konumundan çıkarılmalıdır. Öğrenci merkezli, öğrenme birliğinden hareket edilmelidir. Öğrenci öğretilmek istemiyle değil öğrenme isteğiyle yaşamalı ve araştırma yapmalıdır. Eleştirel bakmayı öğrendiğinde seçmeyi de öğrenecek ve sağlıklı yapacak, kullanıma açık bilgiye de sahip olacaktır. Ama öncelikle yazarımız Sayın Feyza HEPÇİLİNGİRLER’in dediği gibi çocukken yastığımızın altına kitap koyarak büyümekle olur bu sonuçlar. Kitap okuma sevgisi kişilikli olmayı, düşünmeyi, yargılamayı, seçmeyi, sevmeyi beraberinde getirir. Tabii yaratıcılığı da…

Üniversite Sosyal Seçimlik dersi olan Grafik Tasarım programı içinde yer alan Afiş Tasarımı konusu çerçevesinde Üniversitemiz İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen “Autocad Kursları” tanıtımı için bir yarışma düzenlenmiş, İsteyen öğrencilerin katılımı sağlanmıştır. ( Diğer konular, çevre, serbest vb. )

Grafik Tasarım dersinde Afiş konusu estetiksel yönü, işlevsellikle birleştirilerek yaratıcılık boyutunda araştırma yapılması sağlanarak gerçekleştirilmiş, kısa sürede güzel, yapıcı sonuçlar alınmıştır. Ön araştırma ve eskizler öğrencinin tercih ettiği teknikle orijinal çalışmaya dönüştürülmüştür.

Jüri değerlendirme yaparken; sanatın kendi dilinden, kompozisyon kurallarından, estetik tattan hareketle işlevsellik üzerinde durmuştur. Ayrıca öğrencinin yetisi kadar ilgisi, araştırma süreci, yaratıcı boyutu da değerlendirilmiştir. Eleştirel bakışın da işlendiği bu derste sonuçları sizlerle paylaşmaktan mutlu olacağız; daha yaşanılır , güzel bir dünya istemi ve değişimi adına...

Tülay ÇELLEK

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 2534 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.