Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 11.6.2003  

EĞİTİM ÜZERİNE


EĞİTİM ÜZERİNE


EĞİTİM ÜZERİNE

Yıllar önce uluslararası bir sempozyuma gitmiştim. Orada anlatıldı. Üç aylık çocuğu olan bir hanım doktora gitmiş. “Doktor Bey biliyorum çok erken geldiğimi ama ben yine de çocuğumun eğitimine bir an önce başlamak istiyorum, ne önerirsiniz.” Demiş. Doktorun yanıtı “hanımefendi aslında bana çok geç geldiniz, çocuğun eğitimine ana karnında başlanır. Siz en geç üç aylık hamileyken gelecektiniz. Çocuğunuzu eğitmekte çok geç kaldınız.”

Bizde eğitim ne zaman başlıyor, başlıyor mu ?

Yine orta dereceli okullarda ödev yönetmeliği değiştiği zaman bu konuyla ilgili olarak bir panele gitmiştim. Orada anlatılmıştı. “Hindistan İngilizlerin sömürgesindeyken süre dolduğu için İngiliz komutan Hindistan devlet başkanına veda etmeye gitmiş. Hindistan devlet başkanı demiş ki “ sömürü kanunlarıyla ilgili yaptığınız her şeyi anladım da yalnız anlayamadığım bir şey var. Ülkemizde yüksek okullar açtınız. En zeki çocuklarımızı okuttunuz. Doğrusu bu, sömürgeciliğin doğasına aykırı olduğu için beni çok şaşırttı.“ İngiliz komutan “eğer bunun nedeni kavrayamadıysanız bir o kadar daha sömürülmeye mahkumsunuz.” Diye yanıtlamış. Çünkü o zeki çocuklara öyle bir program uygulamışlar ki, düşünemeyen, salt gördüğünü tekrar eden, asla yaratıcı olamayan insanlara dönüştürmüşler.

Eskiden her dersten alınan ödevler fazla yararlı olmuyor,ansiklopedik bilgilere dayanıyor, araştırmaya yönelik değil diye tek derse düşürüldü. Tüm bu iyi niyete karşın böyle bir önlem yine de yararlı olamadı. Çünkü, öğrenciler sevdikleri dersten ödev konusu alıp araştırma yapmak yerine zayıf olduğu dersi seçip not yükseltmek amacına yöneldiler. Dolayısıyla da yapılan değişikler yerine oturmadı.

Bir gün fotoğraf nedeniyle tanıştığım bir psikiyatrist dostuma dert yanıyordum, öğrencilerime araştırma yapma alışkanlığı kazandıramıyorum diye. “On beş yaşından sonra bu tür yeni alışkanlıklar kazandıramazsınız” dedi. “Biliyorum,ama yine de amacım kafalarında soru işareti oluşturmak ve çocuklarına yönelik uzun vadeli bir çaba göstermek “ dedim. Bu örnekleri çoğaltmak olası. Her gün yüzlercesini yaşıyoruz.

Eğitim denilince öncelikle beynin dışını düzeltmek zannediliyor. Aslında eğitmeye beynin içinden başlanır. Dikkat oraya çekilir. Zaten beynin içi nitelendirilirse dışı da ona uygun bir biçimde değişecektir. Biz beynin içini tıklım tıklım doldurmak, kullanılmaya yönelik olmayan bilgilerle donatmak, önüne konulanı doğru tekrar edebilmesini sağlamak amacındayız hala. Bu da değişmemize, gelişmemize hiçbir olanak sağlamadığına göre eğitim sistemimizin ciddi bir şekilde sorgulaması gerekir. Çünkü bize düşünen, öneren,yaratıcı, yeni çözümler üretebilen beyinler lazım. Tabii en büyük eksikliklerimizden biri kitap okuma alışkanlığımızın olmaması. Dolayısıyla tek insan, tek kitap insanı araştırmaya, kişilikli olmaya götüremiyor. Götürse götürse tekrarcı olmaya götürüyor. Bir konuyu birçok yazardan öğrenmek insanı eleştiri yapmaya, değerlendirme yapmaya, düşündürmeye, fikir üretmeye, önermelere götürebilir.

Eğitim sistemimizle ilgili ciddi bir tartışma başlatmak gerekir. Çünkü her şey birbiriyle bağlı. Üniversitelere iyi öğrenci gelebilmesi için orta öğretimin iyi olması lazım,orta öğretimin iyi olması için ilköğretimin iyi olması şart. Tüm bunların iyi olması için de üniversitelerin iyi olması gerekli. Bu devamlılığı göz önünde bulundurarak el ele verip çalışmak, tartışma başlatmak, sempozyumlar düzenlemek gerekiyor.

YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi
e-posta: tcellek@yildiz.edu.tr
e-posta: tulaycellek@hotmail.com

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 1893 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.