Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 11.6.2003  

ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ GENEL SORUNLARI VE ÖNERİLER


ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ GENEL SORUNLARI VE ÖNERİLER


ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ GENEL SORUNLARI VE ÖNERİLER

• Bu okullarda görev yapacak öğretmenlerin en az 3 yıllık bir deneyime sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca 4 yıllık fakülte mezunu olma koşulu getirilmelidir. Bu madde yaşama geçti. Ancak çok değişen özelliklerden biridir. Alan ( Resim – Müzik ) ve kültür dersleri öğretmenlerinin yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik yapma zorunluluğu olmalıdır. ( Göreve başladığı 3 yıl içinde bunların yapılması )

• Her Bölümün ( Resim – Müzik ) md. Yardımcısı branş ( alan ) öğretmeni olmalıdır. Müdüre de sanat eğitimcisi olma koşulu getirilmelidir. İdari kadro için de yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik yapma zorunluluğu olmalıdır.

• Sanat Danışmanlar Kurulu : Üst Kurul ; Üniversite öğretim üyelerinden, Lise Kurulu ; Lise alan öğretmenlerinden oluşturulmalıdır.

• Alan derslerinin kapsamının genişletilmesi lazımdır. ( Resim Bölümü : Uygarlık Tarihi, Kültür Tarihi, Sinema Tarihi, Bilim ve Sanat, Tasarım, Tasarı Geometri vs.. )

• Kültür derslerinin müfredat programları alan derslerini destekleyecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. (Biyoloji : Anatomi, Kimya : Renk, Fizik : Ses, Sanat Tarihi : Sinema, Fotoğraf Tarihi, İngilizce : Sanat,sanat literatürü vs. ) Ayrıca kültür dersleri ile alan dersleri arasında sayısal dengenin kurulması lazımdır.

• A. Güzel Sanatlar Liselerinin yönetmeliği yeniden yapılandırılmalıdır. ( Yönetmelik hazırladım. )

• Alan derslerinin müfredat programlarının okullara gelmiştir. Ancak değişen çağın koşullarına göre yeniden ele alınmalıdır. ( Müfredat programları hazırladım.)

• Her yıl Resim – Müzik Bölümlerine ikişer sınıf alınmalıdır. Sınıflar 24 kişilik olmalıdır. Ayrıca Tiyatro Bölümü de açılmalıdır.

• Alan okulu olması nedeniyle, Resim – Müzik ders sayısının artırılması ve zorunlu olması gerekmektedir.

• Hazırlık sınıfında Alan derslerinin ( Temel Sanat Eğitimi ) baraj dersi olarak kabul edilmesi, ders sayısının artırılması gerekir. Hazırlık okuyup gelenler “ Temel Sanat Eğitimi “ sınavına alınıyor. Doğru olan da budur. Ancak en çok değişikliğe uğrayan özelliklerden biri de budur .

• Resim dersi 12 ya da 8 kişilik gruplara bölünerek uygulanmalıdır.

• Alan ( Resim – Müzik ) öğretmenleri 10 saat egzersiz ücreti almalıdır.

• Alan okulu olması nedeniyle kıyafet serbest olmalıdır.

• Sanat Eğitimi amaca uygun binalarda gerçekleştirilmelidir.

• Bütün bunların sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için M.E.B. de A. Güzel Sanatlar Liselerinin bağımsız bir birimi ya da Genel Müdürlüğünün oluşturulması gerekmektedir. ( Tabii başına getirilecek kişinin sanat eğitimi almış olması gerekir. ) Kültür Bakanlığına da bağlanabilir.

*Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi
E.Posta : tcellek@yildiz.edu.tr
E.Posta : tulaycellek@hotmail.com

Tel : 0212 259 70 70-40 hat 2868
Fax : 0212 236 41 80

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 3073 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.