Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 12.5.2003  

BAĞIŞ


BAĞIŞ


BAĞIŞ

Bir gün belediye otobüsünde giderken liseli öğrencilerin kendi aralarında yüksek sesle konuştuklarını dinlemek durumunda kalmıştım. Müdürleri teneffüste kollarına yapışıp, “Senin baban ne iş yapıyor?” diye sorar, örneğin aldığı yanıt “inşaatçı” ise getir birkaç torba çimento dermiş. Yani babalarının mesleğine göre malzeme istermiş. Belirli süre sonra durumu fark eden öğrenciler, “babamız emekli” demeye başlamış. Bunu kahkahalarla anlatıyorlardı birbirlerine, ama bana da ilham vermiş oldular.

Oldum bittim para işlerinden nefret ederim. İAGSL de idareci olduğum halde ne yapıp edip para işlerine karışmamıştım. Ama bu, biraz kafama yatmıştı. Araştırdım. Babası kumaş fabrikasında çalışan bir öğrenci buldum, resim bölümünde okuyan. Son derece çalışkan, dürüst, saygılı bir genç. Odama çağırdım, “Kızım bak sen resim bölümündesin, natürmort için kumaş gerekli. Babana söyle defolu malları bize yollasın, kullanalım.” Dedim. “Peki” dedi ve en kısa zamanda da defolu kadife perdelik kumaşlar geldi. Belirli bir süre sonra kumaş yetmedi, yeni konular yeni düzenlemeler nedeniyle. Tekrar çağırdım. “Bak kızım sen de gördün, biraz daha kumaşa ihtiyacımız var. Baban kötü, kullanmadıkları, defolu kumaşları göndersin, atölyelerde biz kullanalım.” Öğrenci dedi ki “Ama babam iş değiştirdi.” “Olsun yeni fabrikanın mallarını getir sende kızım” dedim. Önce duraksadı sonra bastı kahkahayı. Öğrencinin ciddi olduğunu biliyorum, çok şaşırmıştım. Israr edince aldığım yanıta ben de kahkahalarla gülmeye başladım. Çünkü “babam bira fabrikasına geçti” demişti de. Evet, babası muhasebeciydi. Düşünsenize kasa kasa bira bağış geliyor, hem de MEB okullarına. Artık ben yer beğenmeliydim dünyada. Ama anımsadıkça hep gülümserim


KİTAP

Yıllar önce Yeşilköy’de Uluslararası bir kitap fuarına gitmiştik. Yeni açılan Sanat ve Tasarım Fakültesine kitap almak için. Bir ara lavaboya gittim. İçerisi kalabalık. Bir sürü kız öğrenci para topluyorlar aralarında. Çok duygulandım. Kitap almak için herkes cebindeki tüm parasını veriyor. “Aferin gençler” dedim içimden, “Kitap için işte böyle fedakarlık yapılır.” Para toplama işi bitince kim almaya gidecek diye soruldu. Biraz şaşırdım. Sürekli birbirlerinin üzerine atıyorlardı. “Tamam” dedi biri, “Ben gidiyorum. Sigarayı almaya…” Donmuş ve tüm takdirlerimi geri almıştım içimden….


BİZİM TELEVİZYON RENKLİ

Televizyon yeni çıkmıştı. Tabii ki siyah beyaz. Ama bir gün dayımın kızı bizim televizyon renkli dedi. Şaşırmıştım. Meğer kavga sahnelerinde anneannem, “Vah vah yavrum sarardı, eyvah morardı bak” diyormuş.


Not: Bunları beni çok üzdünüz, güldürün biraz diyen sevgili Şakir ÖZÜDOĞRU için yazdım

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 3385 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.