Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 3.11.2009  

ASLA KENDİMİZİ İFADE ETMEYE ÇALIŞMAMALIYIZ<br>YARATICILIK LÜZUMSUZDUR...


ASLA KENDİMİZİ İFADE ETMEYE ÇALIŞMAMALIYIZ
YARATICILIK LÜZUMSUZDUR...ASLA KENDİMİZİ İFADE ETMEYE ÇALIŞMAMALIYIZ
YARATICILIK LÜZUMSUZDUR...Yaratıcılık son derece gereksizdir. Mühendise ne gerek yaratıcılık! Hele sosyal bilimcilere hiç gerekmez. Fizik, Kimya da yaratıcılık istemez. İktisatta yaratıcılık son derece lüzumsudur. Makine, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve diğer mühendislikler hiçbir şekilde yaratıcılık gerektirmeyen alanlardır.

Bilim alanı, mühendislik alanı karşıt alanlardan beslenmemeli. Her ne kadar dünyada Tıp alanları, Hukuk alanları ve birçok farklı alan sanattan besleniyorsa da bizde bunlar olmamalı.

Bunlar sululuktur. Ortamı sulandırmaktır. Saçmalamaktır. Ciddiyeti bozmaktır.

Bizim yaratmamıza ne gerek var?
Bizim seçmemize ne gerek var?
Bizim düşünmemize ne gerek var?

Duygularımızı, algılarımızı sezilerimizi, birikimlerimizi farklı yolardan ifade etmeye ne gerek var?

Önümüze konulanı olduğu gibi almalıyız; seçmeden, itiraz etmeden…
Kesinlikle fikrimizi söylememeliyiz.
Asla kendimizi ifade etmeye çalışmamalıyız.
Eski bilgileri ezberlemeli, tekrarlamalıyız.
Yaratmak mı? Haşa, o da ne demek? Eğitimde asla yeri olmamalı. Özellikle de sanat alanı dışındakiler için söz konusu dahi edilmemeli. Hatta sanat eğitiminde de… Özellikle tasarım eğitiminde asla yaratıcılık olmamalı. Aslında bu derslere artık son verilmeli.

Farklı yollar da ne demek? Bir yol vardır çözüm için…
Araştırma yapmak zaman kaybıdır.
Birden fazla fikir üretmek daha çok zaman kaybettirir…
Hele varyasyonlara hiç gerek yoktur. Bu insana daha da zaman kaybettirir.
Süreç söz konusu olamaz.

Grafik Tasarım dersi çok sulu bir derstir. Etrafı sulandırmamak gerek. Eğitim ciddi bir iştir.

Çok gereksiz olan “Kitap kapağı tasarımı” var, konularının içinde. Bu nedenle ders kitapları dışında kitap okumak gerekiyor. Okuduğunu iyi anlamlı ki düşünebilsin, duyumsayabilsin tasarım yapabilmek için… Çok lüzumsuz bir şey… Ders kitaplarını ezberlemek varken roman, öykü, şiir vs. okuması çok zaman kaybettirir. Ayrıca bu bir sululuktur. Ders kitabı gibi ciddi kitaplar varken derse bu şekilde başka kitaplarla su katmanın alemi yoktur. Her ne kadar su hayatsa da…

Yaratıcılık kültür, birikim, araştırmak demektir… Bunlara gerek yoktur. Bilinçlenme olmasa da olur.

Sonra ne olur? “Gelişmekte olan ülke” hükmü yüzyılları alır. Alsın… Haysiyet, onur, mantık, sezi, gurur gibi insani özelliklere lüzum yoktur. Bu dertlerden bizi kurtaranlar var çünkü…

Lüzumlu olan nedir? Kanarak yaşamak, kanaat etmek, buna da şükür demek, düşünmemek, başkalarının seçtiğini kabullenmek…

İçinde yaratıcılığı, araştırmayı, kendini ifade etmeyi, eğlenmeyi barındıran dersler sulu derslerdir. Derste eğlenmek ne demek? Eğitim çatık kaşlı ciddi iştir. Tıpkı mizah, tıpkı espri gibi içinde ciddiyet taşır… O nedenle gülümsemek gereksizdir.

Ve eğitim alanlarında görgüye, zarafete, nezakete, inceliğe de gerek yoktur…

Devamı sizlere kalmış…

Dosya adı: SULU ders
Başlık: GRAFİK TASARIM SULU BİR DERSTİR, YARATICILIĞA GEREK YOKTUR…

Eski-meyen tarih?
Yeni tarih: 03–11–2009 / İSTANBUL

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 2357 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.