Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 4.5.2009  

ÖĞRENCİ YANITLARI 01


ÖĞRENCİ YANITLARI 01


ÖĞRENCİ YANITLARI 01


Asistan öğrencilerime hep hayran kalmış, sorumluluklarını mezun olup gittiklerinden sonra bile unutmaz, hep takdir eder olmuşumdur…

Bir dönem dersimde bir öğrenciyi pek konuşturamamıştım. Halbuki dersimin başatını oluşturur, “öğrencinin kendisini ifade etmesi.” Dönemin sonuna doğru yönetimi tamamen öğrenciye bırakırım. Böyle bir derste konuşmayan o öğrencimin bülbül kesildiğini görmüştüm.

Bu sorulara yanıt verilmesini bu bağlamda çok önemsiyorum. Çünkü yazıyı okuyan öğrenciler için, “eğer akademisyenden gelseydi başka olacaktı, öğrenciden geldiği için başka olacaktır,” diye düşünüyorum. Öğrenciden öğrenciye aktarımda vesile oluyorum böylece…

Sorularıma yanıt veren öğrencim, çok değerli asistanımdır. Lider özelliklidir. Sorumluluk sahibidir. Son derece güvenilir, kibar ve derse yaratıcı fikirleriyle ciddi şekilde katkı veren bir gençtir.

***

Hocam merhabalar, cevaplarımı her sorunun altına cevapladım ve rahat farkedilmeleri için kırmızı rengi kullandım…


1- Biliyorsunuz, dersimdeki her konunun 1 ay süresi var.
Bu süre içerisinde konuya ( afiş-kitap kapağı vs… ) ders içinde ne kadar zaman ayırıyorsunuz. Araştırma-çizim-fikir üretme açısından. Aynı şekilde aynı konuya yine aynı süre içinde ders dışı ne kadar zaman ayırıyorsunuz.
Aynı şekilde 1. vize için ne kadar araştırma yaptınız? Kendinizi içinizden geldiği gibi yaratıcı bağlamda yazacak-anlatacaktınız ama "yaratıcılık" konusunda bilimsel araştırma da yapmanızı da istemiştim... Ki bu araştırma siz öğretmen adaya değerli arkadaşlarım için çok gerekli...

Dersimizdeki konular hakkında düşünmek için ders dışında özel olarak zaman ayırdığım söylenemez ama çevremdeki gördüğüm afişlere, fotoğraflara, reklamlara eskisinden daha dikkatli bakıyorum ve “BEN OLSAYDIM NASIL TASARLARDIM YA DA NESNELERİ BİÇİMLERİ KENDİ KONUMUMA NASIL ADAPTE EDEBİLİRİM,” gibi konularda düşünüyorum.

1. vize konusunda bu bir özeleştiridir aynı zamanda; maalsef hiçbir araştırma yapmadım.


2- Neden bu dersi seçtiniz?

Birçok nedeni var. Ancak en önemlisi; kişisel gelişim anlamında bana katkı sağlayacağını düşündüğüm için bu dersi seçtim. Şu ana kadar belki de ilk defa hiç devamsızlık yapmadan geldiğim bir ders bu açıdan iyi ki seçmişim diyorum.


3- Alanınız dışında seçilen bu derste yapılanları neden "ödev" olarak alıyorsunuz-algılıyorsunuz?

Aslında ödev olmadığının bilincindeyim ancak sanırım öğrencilik psikolojisi nedeniyle ister istemez bu bir ders ve yapılanları da ödev olarak algıladım. Ancak diğer ödevlerden farklı çünkü asla yüksek ya da düşük bir not mu, alırım gibi bir kaygım olmadı. O yüzden tamamen ödev olarak algıladığımı düşünmüyorum…

4- Kendinizi ne kadar ciddiye alıyorsunuz?

Kendimi çok ciddiye alıyorum ancak bazen umursamadığım ya da yeterince önem vermediğim şeyler oluyor ve bunlar direk beni ilgilendiren şeyler bu durumda kendimi aslında çokta fazla ciddiye almadığımı farkediyorum. Özellikle dersler konusunda, çünkü toplumun ailemin bana yüklemiş olduğu rollerden birisi öğrencilik ve bunun gereklerini yeterince yapmıyorsam bu öncelikle kendimi ciddiye almadığım anlamına gelir ya da sağlık konusunda doktorumun bana verdiği uyarıları dikkate almıyorsam bu da yine kendimi ciddiye almadığım anlamına gelir…

5- Mazeretleri kendi dışınızda aradığınız kadar, kendi içinizde de arıyor musunuz?

Dışarıda aradığım ve bulduğum her mazerete karşılık mutlaka kendi içimde de bir mazeret bulurum. yani kendi bulunduğum mazeretleri kendim boşa çıkarırım ama bu biraz geç olur.

6- Katılımcı olmak, var olmak adına ne denli gerekli? Siz ne kadar içindesiniz?

7- Farkındalığın ne kadar farkındasınız?

Çevremdeki olayları, insanları sürekli olarak değerlendiririm. Bir adım öncesini düşünür acaba şu söyle yapmış olsaydım şu an ne olurdu veya şimdiye düşünüp şunu şöyle yapsam bir adım sonra neyle karşılaşırım gibi düşünceler sürekli olur.

8- Sizce yaratıcılıkla ilgili soruyu Uranusca mı sordum? Bu sorunun yanıtını ısrarla "yaratıcılık" tanımlaması ve yorumlaması yapanlardan rica ediyorum.

9- Kendinizi yönetiyor musunuz ve nasıl?

Evet yönetiyorum. bunu da sürekli plan yaparak ve analitik düşünmeye çalışarak yapıyorum. Şimdiyi yaşarken bir yandan da bir adım sonrayı düşünürüm ve gerekli önlemleri alırım. Kısacası kontrollü yaşarım. Her zaman cebimde tatmin olacağım kadar para olmalı ya da telefonumda yeterli kontor bulunmalı…


10- Orijinal çalışmaya ön ayak olan, yol gösteren araştırmalar - eskizleriniz neden önemsizler ve neredeler ?

Aslında çok önemliler ancak yeni bir şeyler ürettikçe eskiyi çabuk unutuyoruz ya da önemsemiyoruz.

AŞÖ
Bahar 2009 – Grafik Tasarım ve İletişim

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 1891 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.