Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 3.7.2007  

ÖĞRENCİLERLE KISA FİLM İÇİN SENARYO ÇALIŞMALARI


ÖĞRENCİLERLE KISA FİLM İÇİN SENARYO ÇALIŞMALARI


ÖĞRENCİLERLE KISA FİLM İÇİN SENARYO ÇALIŞMALARIKonferans Salonu

Nevşin hızlı ve telaşlı adımlarla salona girer, sahneye doğru yürür. Program sunucusuna bir şeyler söyler ve yerine oturur. Sunucu kürsüye gelir ve açılış konuşmasını yapar.

Sunucu: Değerli psikoloji akademisyenleri, psikologlar, psikoloji öğrencileri ve misafirler; 4. Psikoloji kongresine hoş geldiniz! Üç gün sürecek kongrenin bugünkü oturumunu Prof. Dr. Nevşin Gülen’ in çalışmasını dinleyerek başlayacağız. Nevşin Hanımın konuşmasından sonra 15 dakikalık bir kahve molası verip hemen ardından Doç. Dr. Burhanettin…………………………

Şimdi izninizle mikfonu Prof. Dr Nevşin Gülen ‘ e bırakıyorum.

Nevşin mikrofonu düzeltir ve konuşmaya başlar.

Nevşin: Saygıdeğer meslektaşlarım ve değerli misafirler; öncelikle bize böyle bir organizasyonda çalışmalarımızı sunma fırsatı verdikleri için bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

Bugün sizlere beş farklı karakter tipiyle ilgili bilgiler ve bu kişilik tiplerinde öne çıkan özelliklerle ilgili ipuçları vermeye çalışacağım. Bu sunumda size beş hastamla yaptığım görüşmelerin video kayıtlarını izleteceğim. Bu çalışmaların özellikle öğrenci arkadaşlara faydalı olacağını düşünüyorum.


Nevşin elindeki CD’yi önündeki bilgisayara koyar. Barkovizyonun düğmesine basar.

Nevşin: Şimdi ilk karakterimizle ilgili videoyu izletmek istiyorum size. Histerik kişiler normalin çok üzerinde bir kendini beğenme hissine sahiptir. Farkedilmek için her zaman dikkat çekici tavırlar sergilerler. İltifat en sevdikleri şeydir. Bunun yanında çok kaprislidirler ve dolayısıyla çevrelerindekilerle problem yaşarlar.

( Nevşin – Çisel görüşmesinin görüntüleri )

Nevşin: Bu görüntüler bize bu karakter tipiyle ilgili yeterince bilgi veriyor sanırım. Hemen ardından bazı yönleriyle bu kişiliğe benzeyen hipermitik karakterle ilgili görüntüleri seyredeceğiz. Fazlasıyla dışadönük olarak açıklayabileceğimiz bu kişilik özelliğini çoğunlukla işinde başarılı üst düzey insanlarda görebiliriz. Bu tarz kişiler zor beğenen ve her şeyi kolaylıkla eleştiren kişilerdir.

( Nevşin – Altan görüşmesinin görüntüleri )


Nevşin: Görüldüğü gibi bu karakterde en çok öne çıkan özellik eleştirel tavır. İzleyeceğimiz üçüncü görüntüde ise paranoit kişiliği inceleyeceğiz. Bu kişilerde en çok göze çarpan özellikler fazlasıyla şüpheci ve tedirgin davranışlarıdır. Bu kişiler ayrıca………..

( Nevşin – Emel görüşmesinin görüntüleri )


Nevşin: ………..Seyredeceğimiz bu kısa görüşme ise bize borderline olarak adlandırdığımız, her duyguyu uçlarda yaşamayı seven kişilerle ilgili ipuçları verecek. Genellikle kendini ispatlama çabası içinde olan bu kişiler………


( Nevşin - Başak görüşmesinin görüntüleri )


Nevşin: Son görüşmemiz ise şizoit karakter tipiyle ilgili bazı bilgiler verecek bize. Hipermitik karakterin tersine, oldukça içe kapalı olan bu kişilerde sosyal bağlar son derece zayıftır. Ancak sürekli kedisiyle başbaşa olmasının getirdiği yaratıcılık………….


( Nevşin – Ekrem görüşmesi girer )


Nevşin : Bu son görüşmede gördüğümüz, fotoğraftan öykü kurdurarak kişinin hayatı üzerine bazı ipuçları elde etmemizi sağlayan yöntem sayesinde özellikle şizoit karakterlerle yaptığım çalışmalarda……………
Nevşin: Şimdi tüm bu çalışmalarda bana yardımcı olan asistanlarıma hepinizin huzurunda teşekkür etmek istiyorum.

( Asistanlarına bakarak )

Çocuklar ayağa kalkar mısınız lütfen.


Asistanlar ayağa kalkar. Dönüp kalabalığı selamlar. Asistanların az önce izledikleri hastalar olduğunu gören kalabalık şaşırır.

Not: Nevşin Gülen; Tülay ÇELLEK
Sunucu, Çisel, Altan, Başak, Ekrem; Öğrenciler…


Tülay ÇELLEK

Yıldız Teknik Üniversitesi
Sanat ve Tasarım Fakültesi
Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi

Sanat Yazarları ve Eleştirmenleri Derneği
Sanat Yönetmeni ( SAYED )

http://www.tulaycellek.com

tcellek@yildiz.edu.tr

Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 2199 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.